Content feed Comments Feed

Serial Premiere

ANATOMIA E GREIT (Grey's Anatomy), serial hit nga kanali amerikan ABC. Aktualisht ne transmetim ne mbi 100 televizione ne te gjithe botes, si pasoje e suksesit te jashtezakonshem. Miresevini ne spitalin “Grace”. Puna ne spitalin me te mire te post-Hawardit, eshte trajnimi me kerkues per “rekrutet” e rinj doktore. Njihuni me MEREDITH, IZZIE, GEORGE, ALEX dhe CRISTINA. Dje ishin studente. Sot jane doktore. Dhe nese ia dalin te “mbijetojne” ne keta 7 vjet ne “Grace”, atehere do te jene kirurge. Por pjesa tjeter e jetes nuk ndalon, sespe minutat e tyre te jetes jane te veshtira (ashtu sikurse per te gjithe ne). Keshtu ata duhet te merren me xhelozi te dashurish, prinder te semure, marredhenie vetem nje nate, kriza familjare dhe … per t’u mbeshtetur, kane njeri-tjetrin.

Seriali fokuson vemendjen tek te rinjte qe duan te behen mjeke, por ne te njejten kohe, mjeke qe duan te mbeten njerezore. Intensiteti i drames dhe stresi i stazhit ne menyre perfekte miksuar me anen sentimentale, me jeten e koklavitur te ketyre te rinjve qe jane duke zbuluar se as mjekesia dhe as lidhjet sentimetale mund te percaktohen vetem me te bardhe e te zeze.

Jeta e vertete ka shume sfumatura gri…

ON AIR:
Se Shpejti - SERITE E REJA

“Grey's Anatomy“ eshte serili fitues i disa cmimeve prestigjoze „Emmy“ dhe „Golden Globe“:
Golden Globe per serine dramatike me te mire (2007) (2008)
Golden Globe per aktoren me te mire jo protagoniste Sandra Oh (2006)
Emmy Award per artistet me te mire ne nje seri dramatike (2006)
NAACP Image Award per aktorin me te mire protagonist Isaiah Washington, per aktoren me te mire jo protagoniste Chandra Wilson, per skenaristen me te mire ne episodin dramatik „It‘s the end of the World“ Shonda Rhimes, (2007)
SAG Award per aktoren me te mire Chandra Wilson dhe per trupen me te mire ne serine dramatike 4 (2007)

Pese protagoniste, me nje objektiv te vetem: te behen mjeket me te mire te
vendit, eshte ky qellimi i Meredith Grey, dhe i stafit te saj; koreanes aq
shume kapriciose Cristina Yang, rremujaxhiun George O'Malley, per te
pasigurten por shume te afte Izzie Stivens, dhe per arrogantin Alex Karev.
Permes rasteve te veshtira klinike, permes ndjesive sentimentale, te peste do
te provojne te mbijetojne e te rriten se bashku.

Grey's Anatomy eshte seriali televiziv qe me transmetimin e tij ne kanalin televiziv ABC ka fituar nje shikueshmeri te madhe. Nga Shonda Rhimes, shkrimtare e Grey’s Anatomy. Grey's Anatomy ka realizuar 4 sezone, sezoni i peste eshte ne fazen e
prodhimit.

Operacione.. Relacione... Komplikacione...
Ambiciet e tyre profesionale dhe aspiratat personale, ne nje gershetim qe nderthur praktika trapiantesh, diagnoza klinike, trasgresione seksuale dhe sentimentale dhe probleme familjare. Te peste luftojne per te ndertuar nje miqesi ne kete ambient aq te stresueshem ne te cilin vashdimisht ceshtjet jane o jete o vdekje.
Nje rendesi shume te madhe mban roli i vajvaze, te impenjuara me te njejten kembengulje e vendosmeri ne drejtimin e historive sentimentale dhe impenjimeve profesionale: Meredith, (Ellen Pompeo), e embel dhe kryeneçe, koleksionuese e historive te nje nate, ambiciet profesionale te se ciles jane te erreta nga nje sekret i rende familjar; Isobel 'Izzie' Stevens (Katherine Heigl), vajza tipike e provinces se humbur amerikane me nje te kaluar prej modeleje veshjesh intime (per te paguar studimet) dhe nje problem prezent autostime; dhe Cristina (Sandra Oh),ambicioze, kompetitive dhe e vendosur pertej cdo kufiri.
Perkrah tyre jane djemte, George O'Malley (T.R. Knight), i pasigurte e i hutuar, djaloshi tipik i embel dhe i pathyeshem i portes ngjitur; dhe Alex Karev (Justin Chambers), nje tip “mendjemadhi”, qe fsheh origjinen e tij modeste pas nje sjelljeje te ashper e arrogante.
Ne drejtimin e ketyre mjekeve te rinj do te gjejme Miranda Bailey (Chandra Wilson) pergjegjesen e grupit, nje njeri qe njeh vetem metodat e rrepta, aq sa therritet me emrin “The Nazi”. Derek Shepherd (Patrick Dempsey) nje kirurg simpatik dhe shume i zoti, i cili qe ne puntaten e pare do te zbulohet se eshte flirti sekret i Meredith, dhe se fundi Preston Burke (Isaiah Washington), arroganca e te cilit vihet ne plan te dyte fale zotesise se tij ne bisturi. Te gjithe supervizionohen nga Doktor Richard Webber (James Pickens Jr) drejtuesi prinderor dhe shef i repartit te kirurgjise.

Grey’s Anatomy ka patur nje shikueshmeri te padiskutueshme jo vetem ne SHBA nepermjet kanalit televiziv ABC por edhe ne kanale televizive neper bote, si ne:
• Africa: DStv subscribers M-net
• Albania: KLAN
• Arab World: MBC 4
• Argentina: Sony Entertainment Television
• Australia: Channel Seven and Foxtel
• Austria: ORF 1
• Brazil: Sony Entertainment Television
• Belgium: VijfTV, RTL-TVI
• Bulgaria: bTV
• Canada: CTV, SRC
• Chile: Sony Entertainment Television and TVN
• Colombia: SPT
• Costa Rica: Sony Entertainment Television and Teletica
• Croatia: Nova TV
• Czech Republic: TV Prima
• Denmark: Kanal 4
• Dominican Republic: Sony Entertainment Television
• Estonia: TV 3
• El Salvador: Sony Entertainment Television, Canal 2 TCS, Canal 12
• Finland: Nelonen
• France: TF1
• Germany: ProSieben
• Greece: Alter Channel
• Guatemala: Sony Entertainment Television
• Hong Kong: ATV, Star World
• Hungary: RTL Klub
• Iceland: Stoo 2
• India: Star World
• Indonesia: Star World
• Ireland: RTÉ Two
• Israel: yesSTARS
• Italy: Fox Life, Italia1
• Japan: WOWOW
• Korea (South): KBS2, CGV
• Latvia: LTV1
• Latin America: Sony Entertainment Television
• Malaysia: TV3, ntv7, Star World
• Middle East: MBC4
• México: Sony Entertainment Television, TV Azteca
• The Netherlands: Net 5
• New Zealand: TV2
• Norway: TV2
• Panama: RPC (Canal 4)
• Pakistan: M-Net, Star World
• Paraguay: Sony Entertainment Television
• Peru: Sony Entertainment Television
• Philippines: Studio 23, Star World
• Poland: Fox Life, Polsat
• Portugal: Fox Life, RTP 1
• Romania: TVR 1
• Russia: CTC
• Saudi Arabia: Showtime Arabia
• Serbia: B92
• Singapore: Channel 5, Star World
• Slovakia: Jednotka
• Slovenia: Kanal A
• South Africa: Mnet
• Spain: Cuatro, Fox TV
• Sweden: Kanal 5
• Switzerland: SF zwei, TSR 1
• Taiwan: TV[2]
• Thailand: Star World
• Turkey: DiziMax
• United Kingdom: LIVINGtv , Five , Hallmark Channel (UK), Five US
• USA: ABC
• Venezuela: Sony Entertainment Television, Televen

Albania: Klan ka marreveshje ekskluzive qe nga viti shtatori 2007, me kompanine “Walt Disney” per transmetimin e te gjitha sezoneve televizive te “Grey’s Anatomy” per territorin shqiptar.
Mbreteria e Bashkuar: Grey’s Anatomy eshte transmetuar fillimisht ne kanalin kabllor Living, dhe me pas ne kanalin nacional Five. Transmetimi ne kete kanal televiziv u shoqerua me nje fushate shume te madhe publicitare e cila do te quhet ndryshe edhe Dashuri e Pasherueshme dhe Vlere qe kthehet ne Semundje.
Australia: Grey’s Anatomy me nje popullaritet shume te madh ne konkurence edhe me serialin tjeter televiziv CSI, ka shenuar nje shikueshmeri te audiences prej 4.858.000 per sezonin e shfaqur ne Shkurt te 2007.
Irlande: Grey’s Anatomy ne sesonin e pare eshte lancuar nen sloganin “My so called McLife”. Kritika pati nje qendrim shume pozitiv. Transmetimi I sezonint te dyte ne Maj 2007 shenoi nje rritje te audiences krahasuar me sezonin e pare prej 92% me shume.
Fakte:
• Seria e pare e serialit te 3 ka mundur per here te pare numrin e audiences se serialit tjeter shume te pare CSI me 25 milion teleshikues.
• Titulli I serialit Grey’s luan ndermjet mbiemrit te protagonistes kryesore Meredith Grey dhe Henry Grey I cili eshte autori I famshem I manualit mjeksore te anatomise Grey’s Anatomy – Anatomia e Grey-it.
• Grey’s Anatomy ne ABC, qe ne sezonin e tij te pare eshte transmetuar gjate po te njejtit orar me CSI Crime Scene Investigation ne CBS, ka shenuar nje audience 3 milion shikues me shume se CSI.
• Ne versionin origjinal titujt e cdo episodi korrespondojne me tituj te kengeve me te degjuara. Ne 2007 volumi I dyte I kolones zanore te Grey’s Anatomy ishte kandidat per cmimin Grammy Award ne kategorine Best Compilation Soundtrack Album for Motion Picture, Television or other Visual Media.

blog comments powered by Disqus