Content feed Comments Feed


nga Andi Bushati

ZONE E NDALUAR nga Andi Bushati. Ngjarje, vende dhe personazhe, ashtu sic nuk i keni pare kurre me pare. Te zbulosh me shume, nuk eshte kurre e ndaluar.

"Zonë e ndaluar" është një emision I cili përmes një dokumentari 30 minutësh trajton histori, ngjarje, apo personazhe që kanë përbërë aktualitet, por që në këtë emision shihen në mënyrë më të thelluar, përmes zërave pro dhe kundër. Gama e temave që prekën është e madhe, nga aktualiteti politik, trajtimi, I cështjeve sociale, kronikës së zezë dhe debatit kulturor.

Karakteristikë për “Zonë e ndaluar” është se pas shfaqjes së dokumentarit, gazetari Andi Bushati, fton gjithnjë në studio një oponent të materialit të paraqitur, I cili shpreh opinionet e tij që rëndom bien kundër me linjën e paraqitur gjatë dokumentarit. Sezoni televiziv 2008/9, eshte sezoni i III-te per “Zone e Ndaluar” nga Andi Bushati.

ON AIR: E hene – 21:00

"Zone e ndaluar" rivjen per te zbuluar te tjera te fshehta

Interviste me Andi Bushati (08 Shtator 2008 "Koha Jone")

Ne edicionin e tij te trete Andi Bushati dhe kamera e televizionit Klan do te hyjne ne te tjera zona te ndaluara, per te zbuluar te verteta, per te zbardhur ngjarje, per te nxjerre ne drite histori nga e sotmja dhe e shkuara. Mbremja e se henes, ne oren 21:00 e rikthen programin ne ekranin e Televizionit Kombetar Klan. Ashtu sikurse edhe ne sezonet e meparshme, "Zone e ndaluar" do te ruaje formatin, por do te sjelle veshtrime te reja per histori te njohura e te panjohura, te cilat vijne ne nje veshtrim me te thelle dhe shkojne deri aty, ku askush nuk ka guxuar me pare. "Te zbulosh me shume nuk eshte kurre e ndaluar". Me kete moto dhe me nje staf profesionistesh, gazetari i njohur Andi Bushati do te sjelle nje game te gjere temash, qe nisin me aktualitetin politik, ceshtjet sociale, te kronikes se zeze, por edhe te debatit kulturor. 30 minutat e para te emisionit, si gjithmone do t'i rezervohen dokumentarit, per te vijuar me tej me oponencen e te ftuarit ne studio, i cili cili shpreh opinionet e tij, qe rendom bien kunder me linjen e paraqitur gjate dokumentarit. Tashme publiku njeh mjaft mire menyren me te cilen ky emision vjen ne ekran, nderkohe ajo qe mbetet surprize jane temat e perzgjedhura dhe historite e reja, qe do te vijne permes nje drite tjeter, qe arrin te hyje deri ne skutat me te erreta te ngjarjes. E pikerisht ngjarjet e trajtuara dhe faktet qe do t'i shoqerojne jane risia e ketij programi, qe vazhdon te ruaje linjen e tij.

Sonte ne mbremje, teleshikuesit do te kene serish ne ekran, emisionin "Zone e ndaluar". Mund te zbulojme dicka paraprakisht per kete fillim?

Vitin e kaluar ne e kemi nisur sezonin duke bere nje reportazh ne minieren e Bulqizes, pra ne 1000 metra nen toke. Edhe kete radhe serish do te jem nen ate qe duket, po si te thuash jo ne nen toke, por nen det. Do ta nisim emisionin e pare me nje ekspedite arkeologjike.

Cfare simbolizon nje gjetje e tille?

Simboli i kesaj eshte, qe gjithmone stafi i "Zone e Ndaluar" ka synuar te gjeje ate qe eshte nen, ate qe eshte poshte, ate qe mbetet e pathene dhe jo e qarte ne syte e te gjitheve".

Zone e Ndaluar eshte konsideruar padyshim nje emision qe eshte i permbushur nga bumi ne gazetarine shqiptare, duke e shnderruar ne nje mesazh te qarte per publikun, pasi ajo cka thuhet do te ishte dhe do te jete e tille, pa doreza. Motivi i gazetarise investigative ka qene pikerisht celesi i suksesit te emisionit, duke e listuar ate ne nje nga transmetimet televizive me te ndjekura. Do te vazhdoje te jete kjo linje ne emision?

Patjeter. Do te kete reportazhe, ne shume zona dhe vende te Shqiperise, do te kete patjeter tema historike, do te kete edhe ndonje investigim nga aktualiteti. Pra, sipas javes, sipas muajit, sipas ngjarjeve te aktualitetit, ne do te shkojme gjithmone ne sfond te asaj qe beme, me qellim per tu perpjekur dhe per te sqaruar sa me mire, sa me drejte, ate per te cilen njerezit flasin ose kane shqetesim, qofte te se tashmes, qofte edhe shqetesim te se shkuares.

Po politika, c'vend do te zere ne kete sezon?

Ne nje ambient te kontaminuar nga politika, te mos jemi edhe ne qe te biem viktime e kesaj loje te madhe politike, qe shpeshhere eshte edhe pa shume bereqet. Megjithate po te shohim frekuencen, nje ne kater e madje deri nje ne gjashte emisione te perjavshme, gjithmone i kushtet politikes. Patjeter do te zere nje vend, por asnjehere vendin kryesor sepse edhe tashme shikuesi i stabilizuar i Zones se Ndaluar eshte nje shikues jo vetem i politikes, por do te njohe edhe nje Shqiperi tjeter pervec politikes.

Suksesi i dy edicioneve

Natyrisht sukseset e dy edicioneve te meparshme te emisionit, jane nje arsye me shume qe kerkojne vijimesine e tij. Qe nga ekrani i Televizionit Klan, cdo te hene "Zone e ndaluar" ka sjelle dhe ka trajtuar tema interesante, te cilat vecanerisht kane terhequr vemendjen e nje publiku elitar.

blog comments powered by Disqus