Content feed Comments Feed


E hene - E premte 18:50

JETA SIPAS XHIMIT (According to JIM) eshte nje sit-com amerikan me situata komike, i cili transmetohet nga kanali televiziv ABC. Seriali komedi filloi transmetimin ne tetor 2001 dhe menjehere arriti nje audience te jashtezakonshme, dhe ne sezonin e dyte u be seriali komik me I ndjekur I kanalit ABC. Por jo vetem atje sit-comi According to Jim merr permasa te jashtezakonshme ne shikueshmeri ne te gjitha televizionet, duke siguruar audience te larte ne cdo shtet ku eshte shfaqur. Qe ne serite e para seriali terhoqi shume teleshikues, duke bere qe te jete nje nder serialet me te pare ne kanalin ABC. Shfaqja e serialit ishte aq e mire sa qe ABC guxoi dhe e vendosi kete serial ne te njejtin orar me serilalin shume te ndjekur “Fraise” qe transmetohej ne kanalin NBC. Duke u nisur nga suksesi I qendrueshem dhe I padiskutueshem ne audience seriali vazhdoi te shfaqet per 164 episode. Ne 15 Maj 2007, ne kanalin televiziv ABC u anoncua se seriali nuk do te kishte me nje tjeter sezon, pas atij me nr.6. Por pasi u pane rezultatet e shikueshmerise si edhe duke u nisur nga kerkesat e shumta te teleshikuesve, u vendos qe te xhirohet sezoni i 7 me 18 episodet e reja te cilat vazhdojne te transmetohen ne ABC.

Jim ( aktori Jim Belushi me origjine shqiptare) eshte nje baba kerkues por I dashur. Ai eshte I martuar me nje grua te mrekullueshme, Cheryl (Courtner Thorne-Smith, aktoria qe e kemi pare ne filmat “Ally Mc Beal”, “Merlose Place”etj) nene e tre femijeve – Rudi, Gracei dhe Kyle- te cilet jetojne ne nje shtepi te madhe dhe komode. Cdo gje shkon shume mire per Jimin, nese nuk do te ishte per situatat e ngaterruara ne te cilat ai gjendet rastesisht dhe per dembelizmin e tij, te cilat e vene ate te kerkoje alternativa te ndryshme per te kryer detyrat e tij ne rruge sa me pak te lodhshme. • Sigurisht te jesh ne replika gjate gjithe kohes me motren e gruas nuk ndihmon aspak. Ndersa Andi mund te jete shoku I tij me I mire, Dana shpesh anon nga ana e Cheryl kundra Jim. Per tu larguar Jim fshihet ne garazhin e tij ne te cilen nuk shkon per te gjetur qetesi …por gjashte burra qe perbejne banden qe luan muziken Bluz. Martese e lumtur me tre femije, Jimi eshte figura e nje Amerikani te zakonshem, jo I shkathet apo I shpejte per te kapur situatat por thelle thelle I bute, I dashur dhe I dhimbsur.

Cheryl, gruaja e Jimit, eshte nje grua e zgjuar dhe e sofistikuar e cila vullnetarisht I eshte dhene familjes dhe femijeve te saj me nje burre te thjeshte qe e ben ate te qeshe dhe qe e adhuron ate.

Dana (Kimberly Williams, tek filmi “Babai dhe Nusja”) eshte motra e Cheryl. Zevendes Presidente ne nje agjensi publicitare, ajo eshte beqare dhe e bukur por driteshkurter dhe egoiste. Ajo lufton shume per te patur nje takim te pare dashuror, por nuk vazhdon kurre ne nje takim te dyte. Ajo adhuron te dy mbesat e saj dhe nipin e vogel – dhe vdes te luftoje Jimin me te gjitha format.

Vellai me I vogel I Cheryl, Andi (Larry Joe Campbell), eshte me temperament dhe I ndjeshem, nje arkitekt I cili eshte ne te njejtin biznes me Jimin qe luan edhe me banden e tij te Bluzit. • Pra ky eshte Jimi – nje burre I cili njeh mire se celesi I nje martese te mire eshte te jesh gjithmone dakort kur gruaja flet, sikur je duke e degjuar.

“According to Jim” dhe James Belushi aktori shqiptar
James Edgar Belushi eshte femija I trete nga kater femijet e nje pronari restoranti dhe e nje farmacisteje. Ai lindi ne Cikago, Ilinois me 15 Qershor 1954. babai I tij, Adam Belushi,eshte larguar nga Shqiperia ne moshen 15-vjecare. Ai emigroi ne Amerike per nje jete me te mire. James Belushi eshte rritur nen frymen e fese ortodokse, dhe qe femije I eshte mesuar se edhe pse eshte lindur dhe rritur ne SHBA ai do te mbetet gjithmone nje shqiptare. Si vellai I tij me I madh Jon Belushi, edhe James u shkollua ne shkollat me te mira dhe kryu universitetin ne Ilinois ku mori diplomen ne Artet e Bukura dega Drame.

Mbasi u diplomua ne 1977, James Belushi filloi karieren e tij si aktor duke punuar ne Second City Troupe per dy vjet, nje grup ne te cilin me pare kishte luajtur edh vellai I tij me I madh Jon Belushi, nen guiden e producentit Joyce Sloane, ai filloi te binte ne sy per intesitetin e lojes aktoriale. Ne 1978 Belushi luan rolin e tij te pare televiziv (NBC) ne komedine e shkurter “Who’s Watching the Kids”. Ne 1979 ai shfaqet ne dramen “Sexual Perversity in Chicago” ku luan ne menyre imresionante rolin e Bernie Litgo. Vazhda ne role teatrale e ben emrin e tij te njohur ne qarqet artistike. Me 5 Mars 82 ndodh tragjedia e vdekjes se artistit Jon Belushi, nje vit me vone Belushi I ri rikthehet ne skene edhe pse tashme kishte marre zakonin e alkolit. Megjithate puna ne role te ndryshme e detyron ate ti pervishet punes e te dale nga erresira e alkolit. Rolet e tij ne filmat si: Number One with a Bullet (1987), Salvator (1986), The Principal (1987), Real Man (1987), Red Heat (1988), K-9 (1999). Me nje deshire per filmin dhe rolet e tij Belushi shfaqi nje figure artistike te kompletuar edhe si aktor komik si ne: Taking Care of Business (19990), Mr.Destiny (1990), Onely the Lonely (1991), dhe Curly Sue (1991). Me pas ne 1993 shfaqet ne serialin televiziv “Wild Palms” ne kanalin ABC.

Pasi e shohim te shfaqet si ne filmat dramatik ne role kryesore, teater, filmat komedi ne 2000 e shohim te shfaqet ne “Return to Me” dhe ne “Joe Somebody” 2001, Belushi merr nje hov te madh kur I ofrohet roli karakterial ne serialin televiziv primetime te kanalit televiziv ABC “According to Jim” 2001 – 2007. Seriali ishte nje sukses I menjehershem dhe Belushi gjendet menjehere si nje nga yjet me te ndjekur te televizionit ne SHBA. Por jo vetem atje seriali televiziv According to Jim merr permasa te medha ne te gjithe televizionet me audience te larte ne cdo shtet., si ne: Rusi,Germani,Italy Danimark, Brazil, Kroaci, Argjentin, Norvegji, Angli, Hungari, Austri, Maqedoni, Ireland, Sloveni, Spanj, Turqi,, Suedi, Finland, Meksike.

Nga sondazhet e ndryshme mbi audiencen e ketij seriali televiziv kane rezultuar shifra maksimale te shikueshmerise se tij. Pasqyrimi I nje jete te thjeshte familjare, ndodhite, problemet, gezimet familjare, te ngritura keto ne artin e humorit te terheqin, te bejne per vete, te gjitha keto transmetohen tek publiku nga nje cast I mrekullueshem aktoresh te cilet me elokuencen, mimiken dhe humorin e tyre te lindur te bejne te gjesh vetveten ne te njejta situata jetike.

Klan ka marreveshje ekskluzive qe nga viti shtatori 2007, me kompanine “Walt Disney” per transmetimin e te gjitha sezoneve televizive te “According to Jim” per territorin shqiptar.

ON AIR:
E hene – E Premte, 18:50

ACCORDING TO JIM NE TV:
• Albania: Jeta Sipas Xhimit (Klan Tv)
• Australia: According to Jim (Seven Network, FOX8)
• Austria: Jim hat immer Recht! (ORF1)
• Bosnia and Herzegovina: Svijet po Džimu (BHT)
• Belgium: According to Jim (VT4)
• Brazil: O Jim é assim (SBT, Sony)
• Bulgaria: Питайте Джим (bTV)
• Canada: According to Jim (CTV)
• Croatia: Svijet prema Jimu (HRT,NOVA TV)
• Denmark: According to Jim (TV3+)
• Egypt: According to Jim (Channel 2)
• Finland: Perheen kalleudet (MTV3)
• Germany: Immer wieder Jim (RTL II)
• India: According to Jim (Star World)
• Israel: החיים לפי ג'ים (Xtra Hot)
• Italy: La vita secondo Jim (Italia 1)
• Latvia: Džima Dēļ (LNT)
• Macedonia: Како ќе каже Џим (A1)
• Maldives: According to Jim (STAR World)
• Netherlands: According to Jim (SBS6)
• New Zealand: According to Jim (TV2)
• Norway: According to Jim (TV3 (Norway))
• Pakistan: According to Jim (STAR World)
• Philippines: According to Jim (STAR World)
• Poland: Jim wie lepiej (Comedy Central)
• Portugal: O mundo de Jim (Fox Life)
• Russia: Как сказал Джим (СТС)
• Saudi Arabia: According To Jim (MBC 4)
• Singapore: According to Jim (Star World)
• Slovenia: Jimova družina (Kanal A)
• Spain: El mundo según Jim (La Sexta)
• Sweden: Jims Värld (TV3)
• Thailand: According To Jim (True Series / Star World)
• Turkey: According to Jim (CNBC-e)
• United Kingdom: According to Jim (LIVINGtv)
• Ukraine: Як сказав Джим (Novyi Kanal)
• United States: According to Jim (ABC) / (TBS)
• United Arab Emirates: According to Jim (Dubai One)

blog comments powered by Disqus